Płaszcze męskie szyte na miarę: Dyplomatka, Chesterfield - Zakład krawiecki WELTMEX
Płaszcze męskie szyte na miarę
Wraz z nadejściem jesiennych dni, szykowny płaszcz staje się obowiązkowym elementem męskiej garderoby.
W dobie mody dyktowanej przez masowych zachodnich producentów, ubiór szyty metodą miarową pozwala zrobić korzystne wrażenie na co dzień i od święta.
Podkreśl swą indywidualność już dziś. Postaw na elegancję, oryginalność, szyk.
Z nami dobierzesz ubranie skrojone na miarę Twojej sylwetki, upodobań i stylu.
Nasza firma nie narzuca sobie żadnych ograniczeń, tak więc wybór należy zawsze do Ciebie!
W ofercie posiadamy zarówno płaszcze typowo codzienne (trencz, bosmanka, polo), jak i bardziej klasyczne modele (dyplomatka czy płaszcz myśliwski).
Jesteśmy w stanie zaproponować szeroką gamę materiałów przeznaczonych na płaszcze przejściowe i zimowe. Dysponujemy dobrymi jakościowo tkaninami polskimi oraz asortymentem wysokoskrętnych, angielskich wełen.
Dwurzędowe dyplomatki - chesterfieldy
Dyplomatka, nazywana chesterfield’em na cześć angielskiego hrabi George’a Stanhope’a to zdecydowanie najbardziej formalny płaszcz męski.
Najczęściej szyje się go z grubej wełny, kaszmiru lub też mieszanek obu tych włókien. Gustownie prezentuje się dyplomatka wykonana z wielbłądziej wełny, tzw. camel.
Dopasowany do sylwetki, elegancki wygląd sprawia, że tego typu płaszcz nadaje się do noszenia
w parze z garniturem wizytowym, stresemannem i smokingiem.
Jednorzędowe dyplomatki - chesterfieldy
Chesterfield z reguły jest ubiorem jesienno-zimowym. Podstawowymi kolorami są czerń, jak również granat czy szarości. Dyplomatki w jaśniejszych barwach są przeznaczone do stylizacji typowo dziennych i należy je zakładać wyłącznie przed zmierzchem. Ciekawym zastępstwem płaszcza typu chesterfield może być płaszcz myśliwski, charakteryzujący się biletówką oraz aksamitnym kołnierzem.
Kurtki, płaszcze 3/4
Kurtki sięgające przed kolano są uważane za strój półformalny i nadają się na mniej uroczyste okazje. Głównym przedstawicielem tej grupy jest tzw. car coat czyli płaszcz do samochodu. Z racji ograniczonej długości, obok klasycznej elegancji zapewnia też wygodę dla kierowców, a oprócz tego trudniej jest go zabrudzić. Taką kurtkę standardowo wykonuje się z wełny, kaszmiru czy tweedu. Drugą opcję stanowi płaszcz polo, który prawdopodobnie wywodzi się z dawnej tradycji jeździeckiej. Dzięki nakładanym kieszeniom i mankietom przy rękawach, nie jest tak oficjalny jak chesterfield, ale sprawdza się jako uzupełnienie stroju biurowego.
Płaszcze i kurtki casualowe
Płaszcze i kurtki casualowe, choć wciąż eleganckie, nosimy na co dzień. Najbardziej znanym i ponadczasowym przedstawicielem płaszczy przeznaczonych na cieplejsze dni jest trencz. Ten o klasycznym kroju posiada wiele nawiązań do stylu militarnego, chociażby naramienniki i pas z klamrą. Dziś forma trenczu uległa pewnym modyfikacjom. Spotyka się prochowce o różnych długościach, jedno i dwurzędowe, te pozbawione paska czy pagonów.
Czy wiesz?
Najbardziej formalny model płaszcza zwany dyplomatką wywodzi się z XIX-wiecznej Anglii. Do dziś znany na tamtejszych terenach jako chesterfield, został rozsławiony dzięki George'owi Stanhope - szóstemu hrabiemu Chesterfield i nazwany na jego cześć.
Płaszcz polo, zanim na stałe wpisał się w kanon męskiej mody, był noszony przez angielskich graczy w polo.
Kultowy codzienny płaszcz - trencz został wynaleziony podczas I wojny światowej dla brytyjskich i francuskich żołnierzy jako alternatywa ciężkich, samodziałowych szyneli.
Spowodowane przez wojnę szkody niebawem zmusiły do awansowania na oficerów żołnierzy wywodzących się z klasy robotniczej. Dla tych nieco żartobliwie określanych jako "tymczasowi gentlemani" mężczyzn, trencz szybko stał się symbolem prestiżu.