Metody szycia w krawiectwie miarowym


Ktoś, kto zaczyna swoją przygodę z krawiectwem miarowym powinien poznać kilka podstawowych cech, które oddzielają masową produkcję odzieży od tzw. ubrań pasowanych i sztuki krawieckiej. W tym miejscu postaramy się wyjaśnić Państwu zasadnicze różnice.


Ubrania szyte seryjnie (ang. ready made suits) to oczywiście te, z którymi spotykamy się w sklepach sieciowych różnych marek lub indywidualnych z gotową konfekcją. Charakterystyczną cechą jest niewielki wybór fasonów, materiałów, dodatków oraz rozmiarów ograniczony do konwencjonalnych typów ludzkich figur w poszczególnych grupach modelowych (szczupła, standardowa, tęga). Z tego powodu większość populacji ma kłopot z odpowiednim dopasowaniem ubrania gotowego do sylwetki i najczęściej jest ono poprawiane w sklepach albo we własnym zakresie. Ubrania seryjne, z wyjątkiem najbardziej znanych barandów, zwykle są szyte z przeciętnej jakości tkanin i dodatków. Technologia polega na rozkroju dużych ilości w stokach po kilkadziesiąt sztuk w rozmiarze/fasonie/kolorze, następnie uformowaniu i usztywnieniu w technice tzw. wielkopowierzchniowego klejenia i montażu fabrycznego w szwalniach. Zdecydowana większość produkcji odbywa się w Azji. Wszystkie te działania pozwalają na utrzymanie dość atrakcyjnej ceny gotowych ubrań.

Ubrania pasowane (ang. made-to-measure suits) to ubrania szyte przeważnie przez znanych producentów gotowej odzieży. Uzupełniają one zakres ich działalności handlowej i są oferowane przez firmy zajmujące się tylko serwisem MTM (bez własnego zaplecza produkcyjnego). Oferta zindywidualizowana polega na tym, że konsument ma większy wybór materiałów i dodatków, ale fasony są już ściśle ograniczone do tych, które oferuje sprzedawca. W fabryce dopasowuje się ubranie z wcześniej przygotowanych, standardowych szablonów pod wymiary klienta. Serwis MTM ma zazwyczaj wyższej jakości tkaniny i dodatki. Ceny takich ubrań są już zdecydowanie wyższe od gotowych, lecz często błędnie nazywane ubraniami szytymi na miarę.

Ubrania szyte na miarę (ang. bespoke suits) to ubiory szyte w zakładach rzemieślniczych przez krawców z wieloletnim doświadczeniem, wyłącznie dla pojedynczego konsumenta. W zakładach oferujących tkaniny i dodatki zwykle istnieje bardzo duży ich wybór, a do zrealizowania jest praktycznie każdy możliwy fason ubrania, ograniczony jedynie umiejętnościami mistrza. Dla każdego klienta przygotowuje się indywidualną konstrukcję ściśle pod wymiary ciała oraz bierze się pod uwagę budowę anatomiczną konsumenta, uwzględniającą także wady sylwetki. Ubrania szyte na miarę dzielą się jeszcze na 2 kategorie ze względu na metodę i kunszt wykonania:

metoda półmiarowa (ang. half canvased) to metoda polegająca na szyciu ubrania, w którym krawiec używa zarówno wkładów klejonych oraz wkładów nośnych z dodatkiem włosia końskiego. Cześć elementów jest podklejana wkładem klejonym (np. przody, kołnierze, kieszonki, patki) natomiast część piersiowa dodatkowo zostaje ręcznie usztywniana wkładem naturalnym. Dopuszcza się maszynowe wyszycie dziurek, ale guziki przyszywane są również ręcznie. Około 40% - 50% prac jest wykonane maszynowo. Czas potrzebny na skrojenie i uszycie garnituru męskiego 2-częściowego to ok. 20 - 22 godzin roboczych. Ceny takich ubrań z wysokiej jakości tkanin oscylują w granicach tych MTM.

metoda miarowa(ang. full canvased) to już wyższy kunszt sztuki krawieckiej, w której nie używa się wkładów klejonych, a usztywnienie i nadanie kształtu ubrania przebiega ręcznie. Całość ubrania podbijana jest odpowiednio skrojonym i uformowanym wkładem naturalnym (płótnem lnianym) oraz usztywniana wkładem z włosia końskiego w części piersiowej. Kołnierz jest także odpowiednio formowany przy pomocy żelazka i mocowany na płótnie. Klapy marynarek są ręcznie pikowane i odpowiednio podszywane ręcznym ściegiem tak, żeby samoistnie wywijały się na zewnątrz. Zapewnia to nienaganne i trwałe układanie się klap wraz z kołnierzem. Ręcznie obszywa się rękawy i dziurki w marynarce. Takie ubranie jest praktycznie zabezpieczone przed zmianą kształtu w czasie noszenia i wpływu warunków atmosferycznych na okres wielu lat. Czas skrojenia i uszycia garnituru męskiego 2-częściowego to min 48 - 56 roboczogodzin, więc ceny takich ubrań są już dość wysokie.
Odwiedź nas na facebooku:
Masz jakieś pytania? Zadzwoń ! pn-pt. 9-17 sb. 10-12 (+48) 507 97 11 83 lub (+48) 509 32 68 81 lub napisz : weltmex@ekrawiec.pl