Kostiumy teatralne i filmowe


Rekomendujemy kostiumy teatralne szyte na miarę. Wykonujemy odzież współczesną jak i tę z różnych epok historycznych. Realizujemy zamówienie od projektu aż po gotowy produkt. We współpracy z kostiumografem podejmujemy dobór najbardziej odpowiednich tkanin i dodatków, które pozwalają spełnić założone cele oraz artystyczną wizję. Zapewniamy również potrzebne dodatki w postaci czapek, pasów czy obuwia. Serdecznie zapraszamy do współpracy!

stroje teatralne szyte na miarę surdut męski historyczny szyty na miarę
Surdut męski lata 1740-1800 XVIII wiek
stroje teatralne szyte na miarę kostium teatralny surdut męski historyczny
Surdut męski lata 1740-1800 XVIII wiek
stroje teatralne szyte na miarę kostium teatralny mundury teatralne płaszcz historyczny
Płaszcz męski z pelerynką lata 1820- 1850 - XIX wiek
stroje teatralne szyte na miarę kostium teatralny mundury teatralne płaszcz wiktoriański
Płaszcz męski lata 1860-1900 XIX wiek( okres wiktoriański )

Historia w służbie sztuki


Sztuki widowiskowe to znana od dawna, niezwykle wymagająca gałąź kultury. Akcja spektakli teatralnych czy filmów często osadzana jest w w czasach, które wymagają specyficznej scenografii. Jednym z jej elementów są oczywiście prezentowane przez aktorów stroje. Drobnostkowe odtworzenie mody poszczególnych epok jest ważnym składnikiem sukcesu przedstawienia. Podstawowy ubiór męski, który współcześnie nazywamy garniturem powstał mniej więcej na początku XVIII wieku. Noszone wcześniej przez mężczyzn, wąskie rajstopy zastąpiono bryczesami o bardziej dopasowanym kroju. Rolę ówczesnego garnituru pełniły bryczesy zestawiane z długą kamizelką i bogato zdobionym płaszczem. Kolebką osiemnastowiecznej mody był Paryż. Francuska odzież charakteryzowała się obecnością wielu ornamentów i zdobień, które z czasem porzucano na rzecz bardziej minimalistycznej mody angielskiej. To właśnie tam zaczęto szyć pierwsze surduty. Prekursorem męskiej elegancji był doradca księcia Walii, Jerzego IV - Beau Brummel. Pod koniec XVIII w. Brummel stał się ikoną brytyjskiego stylu, rozpowszechniając modę na stonowane, ciemne surduty, długie spodnie z wysokim stanem i noszoną pod szyją apaszkę, z której bezpośrednio wywodził się późniejszy krawat. W początkach XIX w. prym zaczęła wieść garderoba dostosowana do jazdy konnej. Mężczyzn w ciasnych pantalonach widywano już tylko sporadycznie.
stroje teatralne szyte na miarę mundury teatralne surdut męski mundury historyczne
Surdut męski lata 1895 - 1914 przełom XIX i XX wieku

stroje teatralne szyte na miarę mundury dla teatru trencz męski historyczny płaszcz
Trencz męski lata 30-te XX wieku

kostiumy teatralne szyte na miarę mundury teatralne marynarka szyta na miarę norfolk rekonstrukcja historyczna
Marynarka typu "Norfolk" ze spodniami typu "Plus fours" lata 30-te XX wieku

kostiumy teatralne szyte na miarę mundury teatralne płaszcz szyty na miarę płaszcz z wełny płaszcze historyczne
Płaszcz wełniany lata 30-te XX wieku

Ewolucja męskiego garnituru


Garnitur w formie, jaką znamy obecnie finalnie pojawił się w drugiej połowie XIX w. Finezyjne kamizelki odsłonięto dzięki znacznemu skróceniu marynarki, która wcześniej sięgała kolan. Wiek XX przebiegał już pod znakiem większej swobody. Trzyczęściowe garnitury z krótszą marynarką nazywano wówczas lounge suits. Podstawą męskiego ubioru stał się garnitur z jednolitej tkaniny, który czasami urozmaicano poprzez wzorzystą kamizelkę lub kontrastowe spodnie. Te zazwyczaj posiadały mankiety, natomiast głębiej wycięte kamizelki były pozbawione wyłogów. Przed II wojną światową prym wiodły obszerne spodnie z szerokimi nogawkami i luźne fasony marynarek o poszerzonych barkach. Specyficznym rodzajem ubioru był tzw. norfolk. Myśliwska marynarka z solidnego tweedu zapewniała wygodę i była przeznaczona głównie do aktywności na świeżym powietrzu. Duże, nakładane kieszenie nadawały strojowi sportowej elegancji, oprócz tego były też praktyczne. W parze z norfolkiem często noszono spodnie o kroju bryczesów lub prostym nazywane plus fours z racji, że ich nogawki sięgały równe 4 cale za kolana. Niejakim symbolem epoki stał się też trencz. Początkowo mający spełniać zadanie odzienia chroniącego przed deszczem, bawełniany płaszcz szybko zdobył uznanie armii. Oryginalny trencz charakteryzował się dwurzędowym zapięciem, szerokimi klapami, pasem i obecnością pagonów. Podczas I i II wojny światowej będąc ubiorem oficerskim, w latach późniejszych, głównie za sprawą popularności wśród hollywoodzkich gwiazd kina, zyskał miano stroju codziennego.

spodnie szyte na miarę kostiumy teatralne mundury historyczne knickers

Spodnie typu "Knickers" lata 20-te XX wieku

spodnie na miarę mundury dla teatru kostiumy dla teatrów spodnie wizytowe historyczne

Klasyczne spodnie wizytowe lata 30-te XX wieku

Czy wiesz?


Nazwa trencz pochodzi od angielskiego słowa "trench" oznaczającego "okop". Modę na tego typu płaszcz zapoczątkował amerykański aktor - Humphrey Bogart, który pokazał się w trenczu w 1942 r. na planie kultowego filmu "Casablanca".
Odwiedź nas na facebooku:
Masz jakieś pytania? Zadzwoń ! pn-pt. 9-17 sb. 10-12 (+48) 507 97 11 83 lub (+48) 509 32 68 81 lub napisz : weltmex@ekrawiec.pl