Frak i smoking są ogólnie znanymi wyznacznikami stylu wizytowego.
Zgodnie z brytyjską etykietą, zależnie od stopnia formalności, pory dnia i okazji stosuje się określony dress code zwany White Tie lub Black Tie.
White Tie, którego wiodącym elementem jest klasyczny czarny frak to najbardziej elegancki zestaw wieczorowy.
Nieco niżej w hierarchii formalności znajduje się tzw. Black Tie czyli ubiór półformalny, gdzie głównym atrybutem staje się jednolicie czarny albo ciemnogranatowy smoking.
White Tie
White Tie to oryginalny strój formalny, który reprezentuje najwyższy poziom elegancji.
Współcześnie jest stosowany dość rzadko, dla mężczyzn głównie w dniu ślubu lub na bardzo uroczysty bal.
Obowiązkową i niezmienną częścią tego typu dress code'u jest klasyczny frak o jedwabnych wyłogach oraz podłużnych połach.
Marynarka frakowa powinna być noszona w towarzystwie spodni bez mankietów, koniecznie z dwoma lampasami po bokach nogawek.
Konwencję uzupełnia sztywna, wykrochmalona biała koszula z naturalnej bawełny, wyposażona w odpinany kołnierz.
Dobrana do całości, bawełniana kamizelka musi być również w kolorze białym, tak samo jak samodzielnie wiązana mucha.
Koniecznym do powyższego zestawu obuwiem są eskarpiny - skórzane buty męskie o największym stopniu formalności, wyróżniające się rypsową kokardą.
Dodatkami uzupełniającymi mogą być białe rękawice, cylinder frakowy czy laska z kulistym uchwytem.
White Tie stanowi nie tylko ubiór, ale i ściśle określone zasady jego prezentacji. Koszula nie może wystawać spod fraka,
który to powinien być zawsze i bezwzględnie rozpięty. Niedopuszczalne jest również noszenie paska do spodni. Jedynym odpowiednim wyborem są tutaj szelki.
Należy zawsze pamiętać, że eksperymentowanie w doborze elementów jest kategorycznie zabronione.
Black Tie
Black Tie również należy do męskich strojów wieczorowych.
Ze względu na niższy stopień oficjalności uważany za ubiór półformalny, jest doskonałym wyborem pośrednim między garniturem a frakiem.
Najważniejszy element zestawu Black Tie to marynarka smokingowa w kolorze czarnym lub opcjonalnie - ciemnogranatowym.
Fason smokingu nie podlega tak sztywnym restrykcjom jak w przypadku White Tie, lecz najchętniej wybieraną wersją jest klasyczna jednorzędówka z klapami szalowymi.
Charakterystyczne są tutaj wyłogi pokryte lśniącą satyną albo matowym jedwabiem, dobranym kolorystycznie do tkaniny zasadniczej.
Spodnie smokingowe wyróżniają się pojedynczymi lampasami, które wykonuje się z tego samego materiału, co klapy marynarki.
Następną istotną częścią jest tutaj biała koszula spinana szpilkami, posiadająca na przodzie specjalną, plisowaną wstawkę.
Kamizelka w tego typu dress code może być zastąpiona połyskliwym pasem hiszpańskim, który w ogólnym pojęciu jest elementem bardziej formalnym.
Jeden z koniecznych akcesoriów stanowi także czarna mucha (nigdy nie krawat!).
Obuwiem stosownym do smokingu są wiązane oxfordy z czarnej, licowej skóry.
Black Tie, w przeciwieństwie do bardziej konserwatywnego stylu White Tie pozwala na więcej swobody w kompletowaniu fasonów i dodatków.
Twórczy Black Tie
Black Tie to nie tylko klasyczny, czarno-biały zestaw smokingowy. Jako że jest to dress code półformalny,
zezwala się na większą swobodę odnośnie samego wyglądu smokingu, jak i dodatków. Twórczy Black Tie, nazywany również hollywodzkim polega na kreatywnej zmianie zasad ubioru.
Najprostszą i najskuteczniejszą metodą jest tutaj zmyślne dodanie odrobiny koloru, na przykład barwnej kamizelki i muszki czy pasa hiszpańskiego.
Dla mężczyzn ceniących klasyczny styl z nutą ekstrawagancji idealne będą smokingi o bazowych kolorach.
Wariacje eleganckich, czarnych wykończeń marynarki, granatów czy bieli ze sprawdzoną
czarną muszką są gwarancją perfekcyjnego wyglądu w każdej sytuacji.
Twórcza klasyka sprawdzi się przy okazji ważnych uroczystości, takich jak ślub czy przyjęcie weselne.
Czy wiesz?
Ogólne zasady savoir vivre'u przewidują noszenie strojów wieczorowych takich jak frak i smoking na przyjęcia odbywające się po godzinie 18 lub po zmroku.
Pozbawiona marynarki, angielska odmiana Black Tie o nazwie Red Sea Rig powstała na Bliskim Wschodzie w rejonie Morza Czerwonego, kiedy brytyjscy oficerowie uznali,
że jest za gorąco, by nosić kurtkę.