Surdut angielski tzw jaskółka, Garnitur Stresemann (Stroller) - Zakład krawiecki WELTMEX

Surdut angielski i Stresemann (stroller) szyty na miarę


Obok fraka i smokingu, kolejnymi znanymi przedstawicielami męskich kreacji wizytowych są surdut angielski ("jaskółka") oraz Stresemann (stroller). Surdut angielski to szczególna odmiana surdutu, który na pierwszy rzut oka może przypominać frak, lecz absolutnie nie należy mylić tych dwóch pojęć, gdyż mają one inne stopnie formalności. Mniej oficjalnym ubiorem jest Stresemann, który różni się od żakietu angielskiego wyglądem marynarki.

Zarówno surdut angielski jak i stroller są strojami dziennymi, co oznacza, że nie powinno się ich nosić po godzinie 18 lub po zmroku. Współcześnie obie te opcje wybiera się w szczególności na ceremonie ślubne czy oficjalne bankiety odbywające się w ciągu dnia.

Surdut angielski (morning suit)


surdut szyty na miarę surdut angielski odzież ślubna odzież wizytowa surduty wieczorowe

Surduty angieskie

Surdut angielski zwany też "jaskółką" czy żakietem angielskim wyróżnia się przede wszystkim charakterystyczną marynarką o przedłużanych połach. Kamizelka do surdutu może być jedno lub dwurzędowa, zwykle odszyta z innej tkaniny niż reszta zestawu. Całości dopełniają sztuczkowe spodnie w drobny prążek. Do surdutu należy zakładać jasną koszulę i skomponowany z poszewką krawat. Opcjonalnym wyborem jest tutaj dołączenie cylindra oraz zapinanych na guziki szelek.
spodnie szyte na miarę spodnie sztuczkowe spodnie wizytowe

Spodnie formalne (sztuczkowe)

Spodnie sztuczkowe to specjalny rodzaj spodni noszonych w komplecie do formalnych męskich strojów dziennych. Uszyte z tkaniny wełnianej, często flanelowej, są zawsze koloru szarego o jasnoszarych, białych, czarnych lub srebrnych prążkach. Krój sztuczkowych spodni jest bardzo klasyczny. Posiadają one wysoki stan i zaszewki oraz delikatnie zwężane ku dołowi nogawki. Szlufki są zastąpione przyszytymi po wewnętrznej stronie paska guzikami do szelek.
surdut jaskółka surduty żakiet męski szyty na miarę żakiety surdut krawiectwo miarowe


Surduty mogą występować w różnych fasonach i kolorach. Zarówno forma zapięcia, jak również kształt klap czy połów (owalne lub proste) są kwestią dowolną, co pozwala na dużą personalizację powyższego stroju zgodnie z gustem i oczekiwaniami użytkownika. Największą popularnością cieszy się tradycyjny, czarny lub ciemno-grafitowy(morengo) model z zaokrąglonym tylnym przedłużeniem, ostrymi klapami oraz jednym guzikiem.
kamizelka bespoke odzież formalna wizytowa do surdutów

Kamizelki formalne

Kamizelka jest nie tylko obowiązkowym, ale i jednym z najciekawszych elementów żakietu angielskiego oraz surduta. Wybór tkaniny i fasonu pozostawia Klientowi dużą elastyczność. Wersja najbardziej formalna przeważnie zawiera gładką, jasnoszarą kamizelkę. Surduty mniej wyjściowe dobrze komponują się z kamizelkami wzorzystymi - w kratę czy żakardowymi. Kolor kamizelki powinien być dopasowany odcieniem do tkaniny podstawowej.


frak klasyczny z kamizelką szyty na miarę surdut angielski jaskółka stroje ślubne żakiet męski na ślub angielski


Fason surdutu angielskiego jest uzależniony od wymagań indywidualnego Klienta. Zwolennicy sprawdzonych rozwiązań chętnie wybiorą fason klasyczny, dopasowany do figury, a zarazem nieograniczający swobody ruchów. Mężczyznom chcącym uwydatnić swoje atuty i być w zgodzie z najnowszą modą z pewnością przypadnie do gustu mocno podkreślający talię model slim fit.
dodatki surdut stresemann szelki formalne wizytowe

Szelki formalne na guziki

Szelki zapinane na guziki to atrybut prawdziwego dżentelmena. Formalne spodnie sztuczkowe celowo pozbawione są szlufek, które zastępuje się wszytymi po wewnętrznej stronie pasa guzikami. Szelki to dodatek nie tylko pozwalający zwrócić uwagę. Tuż obok wygodnego użytkowania mogą się poszczycić skutecznością. W przeciwieństwie do standardowego paska, idealnie utrzymują spodnie na właściwym miejscu, jednocześnie nie dopuszczając do powstania nieestetycznych fałdek materiału.

Stresemann (stroller)

Stresemann uznawany jest za męski strój półformalny, choć w przeciwieństwie do wieczorowego smokingu, należy go zakładać na okazje dzienne. Można go nazwać wyborem pośrednim między garniturem a żakietem angielskim. Typowy stroller różni się od surdutu wyglądem marynarki, która w tym przypadku jest krótsza i przypomina klasyczną marynarkę. Reszta elementów dla obu strojów jest wspólna i zawiera sztuczkowe spodnie, jasną koszulę oraz kamizelkę. Do Stresemanna należy nosić krawat, ascot lub apaszkę i szelki na guziki.
frak klasyczny z kamizelką szyty na miarę stresemann na miarę bespoke stroller odzież wizytowa klasyczna made to measure

Strosemanny/strollery

Zasady co do wyglądu Stresemanna nie są aż tak restrykcyjne jak chociażby w przypadku smokingu. O ile fason marynarki pozwala na stosunkowo dużą dowolność, jej kolor jest określony bardziej precyzyjnie. Głównie ze względu na dopasowanie do sztuczkowych spodni, marynarka powinna być czarna lub szara. Kształt klap jest kwestią upodobań. Choć poleca się wybór klap zamkniętych, otwarte również nie są błędem. Kieszenie bez patek podwyższają formalność ubioru. Co do zapięcia, zdarzają się strollery dwurzędowe, lecz najczęściej można spotkać te jednorzędowe na jeden lub dwa guziki.
dodatki wizytowe styl formalny apaszka ascot odzież ślubna surdut

Apaszka i Ascot

Idealnym, choć wciąż nieco ekstrawaganckim uzupełnieniem zestawu Stresemanna i surduta jest tak zwany ascot. Nazywana również fularem, jedwabna chustka jako mniej oficjalny element garderoby może stanowić zamiennik tradycyjnego krawata. Ascot różni się od zwykłej chusty trójkątnym zakończeniem. W przeciwieństwie do innych tego typu dodatków, należy go zakładać pod kołnierz koszuli. Duży wybór wzorów i kolorów pozwala wyróżnić się z tłumu.
garnitur szyty na miarę stroller stresemann bespoke na ślub odzież ślubna marynarka żakiet surdut ślubny stresemann wizytowy

Stresemanny/strollery

Ubiór typu stroller może przypominać zarówno klasyczną marynarkę , jak i prezentować bardziej fikuśny styl. Ciekawą wariacją takiego zestawu jest marynarka stylizowana na angielski żakiet - znacznie skrócona, o charakterystycznych owalnych połach oraz cięciu w talii.
dodatki do surdutów buty oxford obuwie ślubne kapelusz Homburg

Oxfordy i Homburg - kapelusz

Obuwiem polecanym przy wyborze dziennych strojów formalnych są klasyczne wiązane oksfordy z czarnej, lakierowanej skóry. Nietuzinkowym i jak najbardziej dobrowolnym dodatkiem jest tutaj kapelusz typu Homburg. W hierarchii formalności zdecydowanie niższy niż cylinder, nadaje się do ubiorów półformalnych. Kapelusz Homburg uszyty jest z filcu i posiada jedwabną taśmę wokół zadartego ronda.

Czy wiesz?

W Wielkiej Brytanii garnitur ze sztuczkowymi spodniami określany jest jako Black Lounge Suit. Funkcjonująca w Europie nazwa Stresemann pochodzi od niemieckiego polityka, kanclerza Republiki Weimarskiej - Gustav'a Stresemann'a, który był znany z noszenia tego typu ubioru zamiast popularnego wówczas żakietu angielskiego.
Odwiedź nas na facebooku:
Masz jakieś pytania? Zadzwoń ! pn-pt. 9-17 sb. 10-12 (+48) 507 97 11 83 lub (+48) 509 32 68 81 lub napisz : weltmex@ekrawiec.pl