Frak klasyczny i smoking szyty na miarę


Frak i smoking są ogólnie znanymi wyznacznikami stylu wizytowego. Zgodnie z brytyjską etykietą, zależnie od stopnia formalności, pory dnia i okazji stosuje się określony dress code zwany White Tie lub Black Tie. White Tie, którego wiodącym elementem jest klasyczny czarny frak to najbardziej elegancki zestaw wieczorowy. Nieco niżej w hierarchii formalności znajduje się tzw. Black Tie czyli ubiór półformalny, gdzie głównym atrybutem staje się jednolicie czarny albo ciemnogranatowy smoking.

White Tie

White Tie to oryginalny strój formalny, który reprezentuje najwyższy poziom elegancji. Współcześnie jest stosowany dość rzadko, dla mężczyzn głównie w dniu ślubu lub na bardzo uroczysty bal. Obowiązkową i niezmienną częścią tego typu dress code'u jest klasyczny frak o jedwabnych wyłogach oraz podłużnych połach. Marynarka frakowa powinna być noszona w towarzystwie spodni bez mankietów, koniecznie z dwoma lampasami po bokach nogawek. Konwencję uzupełnia sztywna, wykrochmalona biała koszula z naturalnej bawełny, wyposażona w odpinany kołnierz. Dobrana do całości, bawełniana kamizelka musi być również w kolorze białym, tak samo jak samodzielnie wiązana mucha. Koniecznym do powyższego zestawu obuwiem są eskarpiny - skórzane buty męskie o największym stopniu formalności, wyróżniające się rypsową kokardą.

Dodatkami uzupełniającymi mogą być białe rękawice, cylinder frakowy czy laska z kulistym uchwytem. White Tie stanowi nie tylko ubiór, ale i ściśle określone zasady jego prezentacji. Koszula nie może wystawać spod fraka, który to powinien być zawsze i bezwzględnie rozpięty. Niedopuszczalne jest również noszenie paska do spodni. Jedynym odpowiednim wyborem są tutaj szelki. Należy zawsze pamiętać, że eksperymentowanie w doborze elementów jest kategorycznie zabronione.

frak klasyczny z kamizelką szyty na miarę frak klasyczny z kamizelką szyty na miarę frak klasyczny z kamizelką szyty na miarę

Frak klasyczny


Klasyczny frak to ubiór męski o najwyższym stopniu formalności. Z zasady jest to kreacja wieczorowa, a jedynymi wyjątkami, kiedy dopuszcza się założenie go w ciągu dnia są wydarzenia wysokiej rangi państwowej (audiencja u króla, papieża, gala orderowa). W obecnych czasach tego typu dress code jest wybierany głównie jako strój ślubny . Marynarka frakowa charakteryzuje się przedłużonymi połami oraz wyłogami ozdabianymi lśniącą, satynową tkaniną. Guziki przy otwartych rękawach i na przodzie są również obleczone pasującą do klap, czarną satyną. Mimo dwóch równoległych rzędów guzików, frak nie jest zapinany. Marynarka fraka ma odcięcie w pasie, zaś z tyłu posiada sięgające kolan przedłużenie rozdzielone centralnym cięciem.
buty ślubne eskarpiny cylinder frak

Eskarpiny i cylinder


Ważną i nieodłączną częścią White Tie są dodatki, które także podlegają sztywnym regułom. Konieczny detal stanowią tutaj eskarpiny, uważane za najbardziej szykowny rodzaj męskiego obuwia. Eskarpiny cechują się charakterystyczną, przednią kokardą. Są to buty wsuwane, nieposiadające sznurowadeł, obowiązkowo wykonane z czarnego lakieru.

Ważnym elementem dopełniającym cały dress code jest cylinder czyli wysoki kapelusz z wąskim rondem. Cylinder zwykle wykonuje się z jedwabiu lub tkaniny pilśniowej, na okazje wieczorowe zawsze koloru czarnego.
frak szyty na miarę - kamizelka do fraka frakowa

Kamizelka frakowa


Kamizelka to kolejny bezwarunkowy element, składający się na ubiór typu White Tie. Ściśle określonym szczegółem jest tutaj kolor kamizelki (zawsze biały) oraz tkanina (pika, ostatecznie jedwab). Jeśli chodzi o zapięcie, kamizelka frakowa może być jednorzędowa lub dwurzędowa. Jedyną dozwoloną modyfikacją jest wybór kształtu wyłogów. Kamizelka powinna mieć również skrupulatnie dobraną długość, tak aby zakryć pas spodni, jednocześnie nie dopuszczając do wystawania jej dolnej krawędzi poniżej marynarki fraka.
frak szyty na miarę spodnie do fraka spodnie frakowe

Spodnie frakowe


Spodnie do fraka prezentują się bardzo klasycznie i elegancko, a wyróżnia je przede wszystkim prosty krój. Rozpoznawalną i niezmienną cechą spodni frakowych są ulokowane po bokach nogawek, satynowe lampasy (koniecznie dwa!). Gwarancją oczekiwanej prezencji jest utrzymanie spodni na odpowiedniej wysokości. Do tego celu służą wyłącznie szelki. Połączenie fraka ze standardowym paskiem uważa się za karygodny błąd.
frak klasyczny szyty na miarę - koszula do fraka koszula frakowa

Koszula frakowa


Koszula przeznaczona do noszenia pod frakiem musi być śnieżnobiała i dokładnie wykrochmalona. Odcinany bokami przód uszyty jest ze specjalnej, bawełnianej piki i mocowany na guziki jubilerskie. Kołnierz ze stójką powinien być odpinany, choć ostatecznie zezwala się na rezygnację z tego elementu.
frak klasyczny szyty na miarę rękawiczki do fraka laska do fraka dodatki frakowe

Rękawiczki i laska


Idealnym, chociaż nie bezwzględnie koniecznym uzupełnieniem stroju dżentelmena są białe rękawiczki i ozdobna laska. Najbardziej ekskluzywne będą rękawice z czystej wełny, jednak te tańsze, bawełniane, są wyborem równie poprawnym. Laska do fraka podkreśla wyjątkowość stylizacji White Tie. Całość laski powinna być utrzymana w jednolitej gamie kolorystycznej i posiadać czarny, lakierowany trzon oraz kulistą głownię w kolorze białym lub czarnym.


Black Tie

Black Tie również należy do męskich strojów wieczorowych. Ze względu na niższy stopień oficjalności uważany za ubiór półformalny, jest doskonałym wyborem pośrednim między garniturem a frakiem. Najważniejszy element zestawu Black Tie to marynarka smokingowa w kolorze czarnym lub opcjonalnie - ciemnogranatowym. Fason smokingu nie podlega tak sztywnym restrykcjom jak w przypadku White Tie, lecz najchętniej wybieraną wersją jest klasyczna jednorzędówka z klapami szalowymi. Charakterystyczne są tutaj wyłogi pokryte lśniącą satyną albo matowym jedwabiem, dobranym kolorystycznie do tkaniny zasadniczej. Spodnie smokingowe wyróżniają się pojedynczymi lampasami, które wykonuje się z tego samego materiału, co klapy marynarki. Następną istotną częścią jest tutaj biała koszula spinana szpilkami, posiadająca na przodzie specjalną, plisowaną wstawkę.

Kamizelka w tego typu dress code może być zastąpiona połyskliwym pasem hiszpańskim, który w ogólnym pojęciu jest elementem bardziej formalnym. Jeden z koniecznych akcesoriów stanowi także czarna mucha (nigdy nie krawat!). Obuwiem stosownym do smokingu są wiązane oxfordy z czarnej, licowej skóry. Black Tie, w przeciwieństwie do bardziej konserwatywnego stylu White Tie pozwala na więcej swobody w kompletowaniu fasonów i dodatków.
smoking klasyczny z kamizelką szyty na miarę smoking klasyczny z kamizelką szyty na miarę smoking klasyczny z kamizelką szyty na miarę

Smokingi klasyczne


Smokingi są bardziej formalną i szykowną alternatywą dla tradycyjnych garniturów wieczorowych. Podobnie jak frak, należy je nosić wyłącznie po zachodzie słońca, wybierając uroczystości odpowiednio wysokiej rangi. Właściwą okazją będą przede wszystkim śluby odbywające się po godzinie osiemnastej czy wesela. Przy doborze fasonu marynarki smokingowej dopuszcza się pewną elastyczność. Największą popularnością cieszy się smoking jednorzędowy zapinany na jeden guzik, ale przody dwurzędowe czy na dwa guziki są równie odpowiednie. Guziki marynarki pokrywa się pasującą do wyłogów satyną. Przednie kieszenie najczęściej przyjmują postać wąskiej, ozdobnej listwy. Wybór klasycznych patek kieszeniowych jest dopuszczalny, choć zdecydowanie obniża formalność stroju. Współcześnie do smokingu z powodzeniem dołącza się również brustaszę. Obecność butonierki nie jest błędem, ale na ogół unika się jej w parze z klapami szalowymi.
smoking szyty na miarę pas smokingowy obuwie ślubne do smokingu buty oksfordy

Pas smokingowy i buty oksfordy


Oksfordy, zwane również wiedenkami, stanowią jeden z najbardziej eleganckich modeli męskich butów. Charakteryzują się przede wszystkim zamkniętą przyszwą i wszytymi pod jej spód dziurkami na sznurowadła. Jako buty o smukłej linii i niższym obcasie, prezentują się bardzo gustownie i zawsze odpowiednio. Na potrzeby strojów bardziej formalnych niż garnitur, wybieramy oxfordy w odsłonie minimalistycznej - bez zdobień, odszyte z czarnej, licowej skóry. Pas smokingowy (hiszpański) to jeden z kluczowych dodatków do smokingu. Pas wykonany jest z połyskliwej tkaniny, najczęściej jedwabiu i ma za zadanie przykrycie talii. Ścisłe dopasowanie do jej obwodu uzyskuje się za pomocą zapięć lub wiązań. Opcjonalnie możliwe jest zastąpienie pasa kamizelką, lecz przyjęło się, że bardziej uroczyste okazje wymagają założenia tego pierwszego.
smoking klasyczny z kamizelką szyty na miarę smoking klasyczny z kamizelką szyty na miarę smoking klasyczny z kamizelką szyty na miarę

Wyłogi smokingu


Wybór marynarki smokingowej pozostawia więcej dowolności. Przykładem są tutaj wyłogi smokingu, których rodzaj nie jest narzucony żadnymi konkretnymi regułami. W przypadku Black Tie zdają egzamin wszystkie znane rodzaje klap. Najbardziej rozpowszechnione są klapy szalowe. Zamknięte klapy frakowe dodatkowo podnoszą stopień formalności stroju. Ostatnim poprawnym rozwiązaniem są tradycyjne klapy otwarte. Na ogół są one niepolecane, gdyż ich kształt pozwala łatwo pomylić smoking ze zwykłym garniturem wieczorowym.
smoking szyty na miarę koszula smokingowa koszula do smokingu

Koszula smokingowa


Niezmienną regułą odnośnie koszul przeznaczonych do strojów formalnych lub też półformalnych jest kolor biały. Koszula smokingowa różni się od tej zakładanej do fraka kilkoma istotnymi detalami. Najważniejszym z nich jest kołnierzyk, który absolutnie nie powinien być usztywniony, lecz wykładany - tak jak w standardowej męskiej koszuli. Przednią część charakteryzuje obecność wąskich plis. Taka koszula również nie jest zapinana na guziki, lecz specjalne szpilki.
smoking szyty na miarę taliowany slim fit

Smoking slim fit


Podążając za najnowszymi trendami, coraz więcej mężczyzn decyduje się na smoking o kroju slim fit. Wytaliowana marynarka polecana jest Panom o szczupłej i regularnej budowie ciała. Taki smoking nie tylko podkreśla walory sylwetki, ale i nadaje całemu zestawowi świeżości.
smoking szyty na miarę kamizelka do smokingu kamizelka smokingowa

Kamizelka smokingowa


Kamizelka do smokingu to ogólnie znany zamiennik pasa smokingowego. Zgodnie z klasyczną etykietą, tego typu kamizelka nie powinna posiadać pleców, jednak w obecnych czasach nie stosuje się już tak restrykcyjnych zasad. Najczęściej spotykaną kamizelką smokingową jest model jednorzędowy na trzy guziki o głębokim, owalnym dekolcie. Dziś szyje się do smokingu także kamizelki dwurzędowe, lecz uważa się to za nieco ekstrawaganckie .
smoking szyty na miarę spodnie do smokingu spodnie smokingowe

Spodnie smokingowe


Fason spodni smokingowych wykazuje wiele podobieństw do tych noszonych w towarzystwie fraka. Nogawki powinny być pozbawione mankietów, które uważa się za koncepcję pasującą wyłącznie do ubiorów casualowych. Znamienną cechą spodni smokingowych są pojedyncze, jedwabne lampasy dobrane do klap marynarki. Tak samo jak w przypadku każdych spodni formalnych, pas nie posiada szlufek, lecz guziki do przypięcia szelek.
smoking szyty na miarę szalik wieczorowy szalik do smokingu szal ślubny

Szalik wieczorowy


Szalik wieczorowy to kolejny szykowny dodatek do smokingu. Niezależnie od funkcji jaką ma spełniać (ochronna lub czysto ozdobna), powinien być koloru białego. Szal ozdobny z reguły jest wykonany z jedwabiu, lecz z powodzeniem sprawdzi się też bawełna lub cieplejsze materiały. Jeśli chodzi o sposób noszenia, zazwyczaj przewiesza się go luźno, unikając wiązania.

Twórczy Black Tie


Black Tie to nie tylko klasyczny, czarno-biały zestaw smokingowy. Jako że jest to dress code półformalny, zezwala się na większą swobodę odnośnie samego wyglądu smokingu, jak i dodatków. Twórczy Black Tie, nazywany również hollywodzkim polega na kreatywnej zmianie zasad ubioru. Najprostszą i najskuteczniejszą metodą jest tutaj zmyślne dodanie odrobiny koloru, na przykład barwnej kamizelki i muszki czy pasa hiszpańskiego.
smoking klasyczny z kamizelką szyty na miarę smoking klasyczny z kamizelką szyty na miarę smoking klasyczny z kamizelką szyty na miarę

Smokingi awangardowe


Awangardowe smokingi charakteryzują się głównie rezygnacją z podstawowej, kojarzonej bezpośrednio z Black Tie czerni. Marynarka smokingowa powinna utrzymywać się w stonowanej gamie kolorystycznej. Najbezpieczniejszym, a zarazem najbardziej gustownym wyborem będą tonacje bordowego, błękitu czy beżu. Wykończenia marynarki, takie jak klapy lub listwy kieszeni powinny posiadać ciemniejszy odcień niż tkanina bazowa. Należy pamiętać, że eksperymentowanie opiera się na doborze subtelnego dodatku kolorystycznego. Mieszanie wielu kolorów jest uważane za ryzykowne i ogólnie niepolecane.
smoking szyty na miarę dodatki do smokingu smoking awangardowy dodatki awangardowe

Awangardowe dodatki


Tradycyjny czarny smoking i biała koszula dobrze prezentują się przełamane odmiennymi kolorystycznie detalami. Sprawdzonym rozwiązaniem jest zestawienie muszki oraz pasa hiszpańskiego w identycznym odcieniu bordo, które nosi specjalną nazwę - Red Sea Rig. Tego typu odmiana Black Tie w oryginalnej odsłonie, ze względu na brak marynarki wybierana jest dość rzadko.
smoking klasyczny z kamizelką szyty na miarę
smoking klasyczny z kamizelką szyty na miarę
smoking klasyczny z kamizelką szyty na miarę
Dla mężczyzn ceniących klasyczny styl z nutą ekstrawagancji idealne będą smokingi o bazowych kolorach. Wariacje eleganckich, czarnych wykończeń marynarki, granatów czy bieli ze sprawdzoną czarną muszką są gwarancją perfekcyjnego wyglądu w każdej sytuacji. Twórcza klasyka sprawdzi się przy okazji ważnych uroczystości, takich jak ślub czy przyjęcie weselne.

Czy wiesz?


Ogólne zasady savoir vivre'u przewidują noszenie strojów wieczorowych takich jak frak i smoking na przyjęcia odbywające się po godzinie 18 lub po zmroku. Pozbawiona marynarki, angielska odmiana Black Tie o nazwie Red Sea Rig powstała na Bliskim Wschodzie w rejonie Morza Czerwonego, kiedy brytyjscy oficerowie uznali, że jest za gorąco, by nosić kurtkę.
Odwiedź nas na facebooku:
Masz jakieś pytania? Zadzwoń ! pn-pt. 9-17 sb. 10-12 (+48) 507 97 11 83 lub (+48) 509 32 68 81 lub napisz : weltmex@ekrawiec.pl