Zakład krawiecki WELTMEX: o firmie - trochę historii

Historia zakładu


66 lat - to nasze doświadczenie w krawiectwie.


Początek nastąpił w 1958 roku, kiedy właściciel Bronisław Morawski rozpoczął samodzielną przygodę z trudnym rzemiosłem, jakim jest krawiectwo miarowe. Bronisław Morawski był uczniem prekursorów sztuki kroju opartego na proporcjach wynikających z budowy ciała ludzkiego. Byli to Józef Czosnowski oraz Anastazy Otlewski, którzy jako jedyni Polacy ukończyli w latach 20-tych XX wieku Akademię Mody w Mediolanie. Józef Czosnowski prowadził w latach międzywojennych renomowany zakład krawiecki w Warszawie, którego klientami były tak znane postaci jak Prezydent RP Ignacy Mościcki, Minister Spraw Zagranicznych Józef Beck i wiele innych znamienitości II Rzeczypospolitej.
W okresie PRL-u do początku lat 90-tych zakład obsługiwał wyłącznie klientów indywidualnych. W roku 1991 przyjął nazwę WELTMEX i objął swą ofertą odbiorców zbiorowych i instytucjonalnych. Rozszerzył także zakres działania oferując usługi w zakresie szycia odzieży służbowej, mundurów historycznych, kostiumów teatralnych, mundurów dla orkiestr itd.

WELTMEX świadczy usługi komplementarne od projektu do gotowego wyrobu wraz z dodatkami, takimi jak: koszule, czapki mundurowe, swetry, pulowery, galanterię mundurową skórzaną, obuwie i akcesoria mundurowe.W tym zakresie od lat wspólpracuje ze sprawdzonymi podwykonawcami, gwarantując wysoką jakość wyrobów.

Od początku XXI wieku nasza firma rozpoczęła współpracę z kontrahentami zagranicznymi, co umożliwiło nam zapoznanie się z aktualnymi trendami w światowym krawiectwie. Należą do nich między innymi:

 • Fashionizer Ltd - Londyn, Wielka Brytania - mundury i ubrania dla hoteli, obsługa pól golfowych oraz klientów indywidualnych;
 • Peters Mode - Eekmolen, Holandia - odzież służbowa dla różnych firm i instytucji oraz klientów indywidualnych;
 • Sturm Handeles GMBH - Rottenburg, RFN - mundury historyczne (firma wykonywała mundury i ubiory między innymi do filmów: "Pianista", "Stalingrad", "Upadek" itp.);
 • City Bespoke - Londyn, Wielka Brytania - klienci indywidualni;

  WELTMEX wykonuje także zlecenia i wzory dla firm oraz klientów indywidualnych z USA, Australii, Francji, Szwecji i Danii.
  W bogatej kolekcji naszych klientów znajduje się także pokaźna ilość firm i instytucji krajowych, do których należą między innymi:

 • Ministerstwo Spraw Zagranicznych - Warszawa - fraki dla dyplomatów;
 • Polsteam Shipping Agency Sp. z o.o. - Szczecin, Gdynia - dawniej Polska Żegluga Morska (obsługa Zlotu Żaglowców "The Tall Ship'Races 2007");
 • Naftor Sp. z o.o. - Warszawa - ochrona rezerw paliwowych państwa, mundury służbowe;
 • Akademicki Chór Politechniki Śląskiej - Gliwice - garnitury i fraki dla chórzystów;
 • Koleje Dolnośląskie S.A. - Legnica - mundury pracowników kolei;
 • Filharmonia Kaliska - Kalisz - fraki dla muzyków;
 • Filharmonia Gorzowska - Gorzów Wielkopolski - surduty dla muzyków;
 • Opera Bałtycka - Gdańsk - smokingi dla muzyków oraz kostiumy dla aktorów;
 • Teatr Muzyczny w Gdyni - Gdynia - kostiumy i mundury dla aktorów;
 • Opera Na Zamku - Szczecin - kostiumy i mundury dla aktorów;
 • Teatr Roma - Warszawa - mundury dla aktorów;

  Dodatkowo wiele innych firm, kół łowieckich, orkiestr, chórów, hoteli, restauracji.

  Od 2008 roku WELTMEX reprezentuje w Polsce jednego z najlepszych dostawców ekskluzywnych tkanin wełnianych dla krawiectwa miarowego - firmę Bateman Ogden Ltd z Bradford w Wielkiej Brytanii, która nieprzerwanie od 1881 roku dostarcza tkaniny dla najsłynniejszych domów mody i krawców na ubrania dla sławnych klientów znanych ze światowych salonów.
  Dzięki tej współpracy jesteśmy w stanie zaoferować naszym klientom ubrania z tych tkanin, o podobnej jakości wykonania, lecz w kilkukrotnie niższej, przystępnej cenie względem najlepszych marek.
  Odwiedź nas na facebooku:
  Masz jakieś pytania? Zadzwoń ! pn-pt. 9-17 sb. 10-12 (+48) 507 97 11 83 lub (+48) 509 32 68 81 lub napisz : weltmex@ekrawiec.pl